Ozon Tedavisi

Hastalar İçin Genel Ozon Rehberi

ozon-tedavisi-nedirYaşamı basite indirgersek, vücudumuzda 75-100 trilyon hücremiz mevcuttur. Bu hücrelerin yaşam ve fonksiyonlarını sürdürebilmesi için enerji (kalori ) ye ihtiyaçları vardır. Enerji içinde yakıta ihtiyaç duyulur, bu yakıtın adı canlılar için OKSİJEN?dir.
Aldığımız besinleri yakarak, enerji ihtiyacımızı karşılar. Her normal sağlıklı hücre bu nedenle oksijene bağımlı (yani aerobik) metabolizmaya sahiptir.
Olağan yaşamımızın biraz dışına çıkınca soluduğumuz oksijen yetmeyebilir. Ne var ki yaşam biçimimiz, stress, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, sigara,

alkol gibi alışkanlıklar, yaşlanma, tıkanan damarlar, soluduğumuz havanın kirliliği, şeker, akciğer ve kalp hastalıkları, damar sertliği gibi hastalıklar, hücrelere oksijenin yetersiz gitmesine neden olur. Bunun üzerine ihtiyacı arttıran bir neden (enfeksiyon, ödem, travma, kanser v.b.) eklenince, insanı ölüme kadar götüren olaylar zincirini etkileyebilir.
Ozon çok yüksek oksidasyon gücüne sahip olduğu için tıpta ?aktif oksijen? olarak tanımlanır. Tedavide kullanılan ozona yüksek enerjisinden dolayı, vücudumuzdaki hücrelerimizin yakıtı diyebiliriz. Vücudumuza verilen aktive edilmiş oksijeni hasta organizmalarımıza verilen destek yardımı olarak nitelendirebiliriz.
Oksijen tedavisi, birbirine bağlı birkaç tip tedaviyi kendi şemsiyesi altında toplayan vücudun O2 içinde yüzmesini sağlayan ve dolayısıyla iyileşmeyi hızlandıran bir yöntemdir. Ozon tedavisi oksijen tedavileri içinde en aktif olanıdır. Vücutta oksijenasyon azlığı kötü sağlığın temelinde yatan en önemli sebeptir. Ozon / Oksijen tedavisi mikro dokuda bozulmuş olan oksijen dengesini yeniden düzenler. Oksijen açlığı için çeşitli sebepler vardır.

1. Kötü nefes alma (Kronik bronşit, astım gibi...)
2. Rafine edilmiş gıdalar
3. Sigara içimi
4. Egzersiz azlığı
5. Çevre kirliliği
6. Karbonmonoksit zehirlenmesi (özellikle büyük ve kalabalık şehirlerdde
yaşayanlar için)
7. Çevredeki doğal oksijen azalması

OZON NEDİR ?


Ozon (O3) üç tane oksijen atomunun birleşmesiyle oluşan, renksiz, özel ve keskin kosusu olan bir gazdır. Atmosferi oluşturan azodt, oksijen ve karbondioksit gibi temel gazlara göre oldukça düşük oranda bulunan ozon, gerek iklimi etkilemekte ve gerekse yer yüzeyindeki canlıların korunmasında önemli rol oynamaktadır.
Dünyada ozonsuz yaşam olamaz, ozon yaşamın bire geri verilmesidir. Ozon tükenmesinin bir sonucu olarak dünyaya erişen ek UV-B radyasyon, en basit tek hücreli bitkilerden böceklere, balıklara, kuşlara ve memeli hayvanlara kadar insanlar da dahil bütün canlılar üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir.

OZONUN GÜNÜMÜZDE KULLANILDIĞI ALANLAR

1- Hava, kötü kokuların temizlemesinde ve renk gideriminde, yaşanan ortam 

havasının dezenfeksiyonunda
2- İçme suyu temizliğinde (suların dezenfeksiyonunda) ve atık suların
temizlenmesinde, yüzme havuzlarında
3- Gıda endüstrisinde ve soda, bira vs. şişe temizliğinde
4- Soğuk hava depolarında
5- Tarımda verimin arttırılmasında (suni gübre yerine)
6- Veterinerlik ve Hayvancılıkta enfeksiyon giderilmesinde, verimin arttırılmasında
7- Nitrit amonyak, demir mangan ve pestisit gibi kimyasal zehirlerin gideriminde
(temizlenmesinde)
8- Tıbbi tedavide (medikal ozon)

MEDİKAL OZON TEDAVİSİ


Medikal ozon %5 ozon ve %95 oksijen karışımından oluşmaktadır. Ozonlama yaklaşık yüz yıldır bilinen bir teknoloji olmasına rağmen kıymeti daha yeni anlaşılmaktadır.
Dünyada Almanya, İngiltere, ABD, Malezya, Brezilya gibi pek çok ülkede sadece ozon terdapi yapan özel hastaneler mevcut. İtalya da özel kürsüsü bile var. Bugün Almanya da 8000 hekim yaklaşık 5000 klinikte ozonterapisi uygulamaktadır.
Tedavi amaçlı Ozon ; Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır. Ozon terapist., ozon terapi konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumu ve tıbbi endikasyona göre hastanın alacağı komple dozu belirler.
Ozon tedavisi ile birçok hastalık daha iyi hale gelir veya tamamen düzelir. Ozon bilimselliği kanıtlanmış ve binden fazla bilimsel çalışma yapılmış bir yöntemdir. Alternatif tıp yöntemi değildir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor :
Ozon, bağışıklık sisteminin zayıfladığı bütün hastalıklarda etkilidir. Ozon gazı, ciltten emilim yoluyla alındığı zaman hücrenin oksijenlenmesini arttırarak yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri engelliyor. Ameliyat sonrası halsizlik durumlarında, kireçlenmelerde, eklem ağrılarında, sporcuların performansını arttırmada ozon tedavisinden çok iyi sonuçlar elde ediliyor. Bunun dışında şeker hastalarında meydana gelen açık yaraların kapatılmasında kullanılan ozon, açık yarası olmayan hastalarda da doku tahribatını engellemek için uygulanabiliyor. Astımlı hastaların da ozon tedavisinden sonra rahat nefes alıp aktif yaşamlarına kısa zamanda geri dönmeleri mümkün.
Günümüzde birçok hastalığın tedavisinde ana tedavi veya yardımcı yöntem olarak kullanılan ozon terapisi, aynı zamanda sağlıklı insanların performanslarını arttırmaya,stresi azaltmaya ve vücudu gençleştirmeye de yarıyor. Dünyada yaklaşık yüz yıldır uygulanan bu terapi vücudu gençleştirmek ve dinç kılmakla kalmaz, vücudun tüm fonksiyonlarını da düzene sokar. Vücutta günlük veya haftalık 10 milyar hücre tahrip olur. Vücut bunun yerine yenisini koyar. Ozon işte bunu takviye eder, bağışıklık sistemindeki hücreleri aktive ederek hücrelerin 21 gün değil de 12 günde bir değişmesini sağlar. Ozonterapi alanların çoğunluğunun sıklıkla ?Yeniden doğmuş gibiyim, yerimde duramıyorum, birkaç saatlik uyku bana yetiyor, ağacı kökünden sökebilirim...? ifadelerini kullanması bu nedenledir. Sık sorulan sorulardan birisi de sporcularda doping olarak yapılır mı? Buna doping demek doğru değildir çünkü ozon doğal bir tedavi yöntemidir. Almanya da Milli takım ve Bayern Münih takımı futbolcularına büyük maçlardan önce 2 veya 3 uygulama yapıldığı eskiden beri bilinmektedir. Ama bu doping değildir, vücudun oksijen ihtiyacını karşılayıp performansını yükseltir.
Mucize yaratan ozon terapisi ülkemizde de giderek yaygınlaşmakta ve kronik yorgunluktan karaciğer hastalıklarına, iyileşmeyen yaralardan kanser hastalıklarına, alerjiden cilt rahatsızlıklarına diabetten astıma kadar pek çok probleme şifa oluyor.
Doğal enerji kaynağı olan ozona sağlıklı da olsa her bireyin ihtiyacı vardır. Son günlerde üst üste gelen yoğun iş programınız nedeniyle kendinizi yorgun ve güçsüzmü hissediyorsunuz ? Yoksa önünüzde sizin için hayati önem taşıyan, mutlaka kazanmanız gereken bir sınavmı var? Çok önemli bir spor müsabakasına mı katılacaksınız? Yaşlandığınız için her gün yeni bir ağrıyla mı tanışıyorsunuz? Vucut direncinizi arttırmak için avuç avuç vitamin ve enerji hapları almaya gerek yok. Birkaç ozon terapisi seansına girerek kendinizi son derece dinç ve dinamik hissedebilirsiniz.
Oksijen, yaşamımızı sürdürmemiz için gerekli olan en önemli öğelerden biri. Günlük yaşam mücadelesi, iş yoğunluğu, mesleki ve ailevi sıkıntılar endüstriyel olarak hazırlanan gıda ürünleri, çevre kirliliği, nikotin, alkol, kahve kötü alışkanlıklar, yanlış yaşam biçimi ve hatalı beslenme, hareketsizlik, hastalık ve enfeksiyonların her biri başlı başına stres faktörü oluşturuyor. Tüm bunlara normal yaşlanma süreci de eklenince insan vücudunun oksijen ihtiyacı fazlalaşıyor. İşte tam bu nokta da ozon terapi kanı oksijene doyurarak, dokulardaki oksijenasyonu arttırıyor.

Oksijensizlik Belirtileri :
Oksijensizlik semptomların başında, baş ağrısı, bitkinlik, yorgunluk, çalışma gücünün zayıflaması, yaşam sevincinin azalması, erken yaşlanma, hayati önem taşıyan organların yıpranması geliyor.
Ozon terapiyi hekimlerin dışında uygulamak hayati tehlikeleri de beraberinde getirir. Ozomterapi kozmetik, doping gibi sebeblerden ziyade tıbbi amçlarla tedavide kullanılmaktadır. Mesela eklem kiretlenmelerinde eklem içine ozon gazı verildiğinde yürüyemeyen hastalar iki üç hafta sonra bastonları bırakıp yürümeye başlarlar. Ayakların kesilme kararı alınmış iyileşmeyen yarası ve dolaşım bozukluğu (damar tıkanıklığı) olan hastalarımızda çoğunlukla organ kesilmesinden kurtarıldıklarına şahit olmaktayız.
Ozon terapinin kliniğimizdeki en önemli uygulama alanı, KANSER? dir. Yaklaşık 500?e yakın hastada ki uygulamalarımız da olumlu sonuçlar almaktayız. Ozon, sadece kanser tedaviszinde kullanılmakla kalmaz, diğer kanser tedavileri (kemoterapi ve radyoterapi)nin yan etkilerini de azaltır.
Örneğin; Meme kanserlerinde kemoterapi yapılırken saç dökülmesi olur. Ozun uygulandığında saç dökülmesi yüzde 60-70 azalıyor.
Aktive edilmiş oksijen, bağışıklık sistemini uyararak, beyaz kan hücrelerinden anti-kanser maddelerinin salınmasını, kanın dolaşımını arttırarak, alyuvarların, kalpten en uzaktaki dokular ve hücrelere ulaşabilmesi için en küçük damarlarda bile hareket edecek kadar esnek olmasını sağlıyor. Şehirde sürekli toksine maruz kalıyoruz. Bu yöntem kanser gibi ölümcül hastalıklara yakalanma riskini en aza indirgiyor.

OZON TEDAVİSİNİN UYGULANDIĞI HASTALIKLAR

100 farklı etkisiyle yaklaşık 350 hastalıkta uygulanabilen ozon tedavisi başlıca;
1- Kanser tedavilerinde ; Tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Revitalization (hücre yenileme) kanser tedavisinde (direkt tümör öldürücü etkisi yanında, tamamlayıcı olarak ?bağışıklık sistemini güçlendirici_ Kemoterapi ve Radyoterapinin yan etkilerini engelleyerek ve kemoterapinin-radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini arttırarak, kanser hastalarında ozon tedavisi tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılıdır.
2- İyileşmeyen yaralarda
3- Dolaşım bozuklukları ve Damar tıkanıklıkları ; Dolaşım bozukluğu olan hastalarda kullanıldığında ozonterapi, dokuların yeniden oksijenlenmesini, kanlanmasını ve yenider damarlanmayı sağlamaktadır. Kanın pıhtılaşmasını ve kıvamını azaltarak, daha akışkan hale gelmesini sağlhamakta, aynı zamanda tıkacın erimesine de neden olmaktadır.
4- Anti-aging ; Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırmakta ve cildin kendisini yenilemesini sağlamaktadır. Önemli olan ne kadar uzun yaşadığımız değil, ne kadar kaliteli yaşadığımızdır.
5- Allerji ve Astımlı hastaların tedavisinde büyük başarı sağlar, ilaçlarının azaltılmasına, allerji ve astım krizlerinin daha az şiddet ve sıklıkta oluşmasına neden olur.
6- Eklem hastalıkları ve romatizmal durumlar ; Eklem iltihapları, kireçlenmeleri, eklem harabiyeti ve kemik erimesi gibi pek çok ağrılı fonksiyon kısıtlığı da yapabilen hastalıklarda da ozon kullanılmaktadır. Romatoid artrit gibi kromik hastalıklarda oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine olarak tamamlayıcı amaçla kullanılmaktadır.
7- Bağırsak Hastalıklarında (Kolit, Chron, Spastik kolon gibi)
8- Ameliyat öncesi ozon uygulanması ; Ameliyat yarasının çabuk iyileşmesinde, ameliyat sonrası oluşacak halsizlik ve enfeksiyon gibi risklerin azaltılmasında kullanılır.
9- Bağışıklık sistemini güçlendirmede ;
10- Nörolojik hastalıklarda ( Multipl Skleroz, Alzheimer, Parkinson gibi )
11- Sinir hastalıkları, Kas hastalıkları, Nevralji ve Travmalar (Myotoni, M.Gravis gibi kas güçsüzlükleri, Spastisite)
12- Vücudun zehirlerden arındırılmasında (detoks), Hastalıkların önlenmesinde (Ultrapreventif Tıp) ve sağlıklı kişilerde performans arttırmada ;
13- Dezenfeksiyonda
14- Diş Hekimliğinde
15- Enfeksiyon ve Ateşli Hastalıklarda
16- Yara ve Yanık tedavisinde
17- Göz Hastalıklarında
18- Cinsel fonksiyonların düzenlenmesinde
19- Kadın Hastalıklarında (vaginal mantar enfeksiyon, vaginit endometrit)

İki Nobel ödülü sahibi bilim adamı Dr. Otto Warburg, kendisine Nobel ödülü kazandıran bilimsel çalışmasından elde ettiği sonuçları açıklandığında kanserin temel nedeni olarak oksijensiz yaşamı gösteriyor. Dr. Warburg?a göre vücuttaki onkojenler stres, kirlilik, radyasyon yanında oksijensizlik gibi faktörlerle de uyarılarak kanseri başlatabiliyor. Dr. Warburg o zaman şöyle bir ifade kullanmıştı : ?Kanserin tek ve nihai temel nedeni oksijensiz yaşamdır, yani ?anaerobiosis?tir. Normal hücreler oksijene gereksinme duyarlar, oysa kanser hücreleri oksijensiz yaşayabilir.
Yine aynı oksijen yetersizliği teorisine göre kanser hücreleri oksijen yönünden zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediğinden, yeterli oksijen sağlanırsa, tümör dokunsunun beslenmesinin bozulduğu ve tümör hücrelerinin öldüğü tespit edilmiştir.

20- Karaciğer hastalıklarında
21- Kozmetoloji ve cilt rahatsızlıklarında
22- Kronik ağrı ve tüm ağrıların tedavisinde
23- Kronik Yorgunluk-Stres (Yönetici Hastalığı)
24- Virüslerden kaynaklanan hastalıklar (ör. Uçuklar)
25- Böbrek ve ürolojik hastalıklarda

OZONUN UYGULAMA YÖNTEMLERİ

Kliniğimizde başlıca 10 farklı yöntemle ozon tedavisi uygulanmaktadır ;
1- MAJOR TEDAVİ
(Hastadan kan alınarak tedavinin yapılması) Bu metodla 50 ile 100 (nadiren daha fazla) ml hastanın kanı alınır, tam olarak tesbit edilmiş ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya geri verilir. (steril ozona dayanıklı sarf malzemesi ve vakumlu şişe kullanılır.)
2- MİNÖR OTOHEMOTERAPİ YÖNTEMİ
Damarlardan duruma göre 3-5-10-20 ml kan alınır, ozon ile karıştırılıp kalçadan tekrar geriye verilir. Ozonlanmış 3-5 ml kan kas içi yolla hastaya geri verilir.
3- OZONUN EKLEM İÇİ ENJEKSİYONU (intraartikuler yolla ozon verilmesi)
Adından da anlaşılacağı gibi ozon gazı (eğitimli kişilerce) yavaşça eklem içine enjekte edilir. Bu metod ağrılı enflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır. 5 dakikalık bir uygulamadır.
4- REKTAL VE VAGİNAL YÖNTEM (Ozon gazının makat yolu ile uygulanmasıdır)
5- TROPİKAL YÖNTEM
Ozon gazını kapalı bir sistemde özel bir plastik bot (ayaklar ve bacaklar için) içinde dolaştırarak ya da vücudun farklı bölgelerine uygun torbalar, folyolar ile gerçekleşir.

tirilir.
6- CİLT ALTI (SUBKUTAN) VEYA DERİ İÇİNE UYGULAMA YÖNTEMİ
7- KAS İÇİ (İNTRAMUSKULER) GAZ UYGULAMASI
8- LEZYON İÇİ UYGULAMA
9- OZONLANMIŞ SU, YAĞ, POMAD YÖNTEMİ
10- SAUNA

HASTA OLARAK BİLMEM GEREKENLER NELER ?
Türkiyenin en büyük Ozonterapi kliniğiyiz. Kanser de ozonterapi olarak dünyanın sayılı deneyimli klinikleri arasındayız.
Özellikle KANSER olmak üzere birçok hastalıkta ve kronik yorgunluk, antiaging gibi koruyucu tıbbi amaçlarla ozonterapi yöntemlerini uygulamaktayız.
Avrupa Ozon Birliği üyesi olup, Türk Medikal Ozon Derneğinin kurucuları arasındayız
Kliniğimizde ozonterapistlerimiz, aynı zamanda kendi branşlarında ozontedavi uygulamaları konusunda eğitim almış uzmanlarımız görev yapmaktadır.
Kliniğimizde yüzyıla yakın bir süredir deneyimleri olan Avrupa ve Rusya ekolünün deneyimlerini birleştirerek sentez ekol uygulanmaktadır.
Ozon tedavisi ?mucize? olmayıp, yerinde, doğru ve ozonterapistlerce medikal kurallarla uygulandığında birçok yöntemden daha faydalıdır. Ancak, diğer tıbbi uygulamalar gibi asla yüzde yüz (%100) başarılı değildir.
Ozon tedavisinin herhangi bir şekli uygulanmadan önce ozonterapist tarafından muayene edilmeli, hastalığınız değerlendirilmeli ve doktorunuza mutlaka söylemelisiniz.
Allerjiniz olup olmadığını ve uygulanan özel diyetleriniz varsa yakın zamanda bitmişse bile bahsetmeyi unutmayınız. Ozonterapi ile birlikte doktorunuzun size tavsiye edeceği yeni ilaçları mutlaka kullanınız. Doktorunuz ayrıca kalıtımsal hastalıklardan, allerjiden ve diğer şikayetlerden ve geçmişte nasıl tedavi edildiğinden veya edilmekte olduğundan haberdar edilmelidir.
Ozon terapiden elde edilecek etkilerin detayını doktorunuzdan öğrenmekle birlikte etkileri iki aydan önce beklememek gerekir. Ozonterapinin asıl etkileri ortalama tedavi bittikten 3 (üç) hafta sonra başlarki, buda bizim ozonterapiden en erken iki ay sonra faydalanabileceğimiz anlamına gelir. Birçok ozon uygulaması, ortalama 10-15 seans (1 kür kabul edilir) yapılır ve yıldı kaç kür uygulanacağını doktor hasta ve hastalığa göre karar verir.
Buna rağmen şu anda alınacak küçük bir önlemin ileride çok daha fazla pahalı tam ölçekli bir tedavi masrafından kurtarabildiğini hatırlamalısınız. Ozon terapi düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir metottur.
Bir seans yarım saat sürüyor. Her bir seanstan sonra efor sarf edilmemesi tavsiye edilir. Ancak her yıl seansların tekrarlanması gerekiyor.
* Ozon gazı ozon jeneratörüyle elde edilir.
* Ozon her derde faydalı olmakla birlikte, deva değildir.
* Birçok ülkede olduğu gibi maalesef ülkemizde de ozon terapisi, sosyal güvence (SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur, Yeşil Kart veya Özel Sağlık Sigortası gibi) sosyal güvence kapsamında ücreti ödenen bir yöntem değildir. Medikal ozon derneğince ilgili resmi kurumlar ve Sağlık Bakanlı nezdinde resmi ödemesi yapılan bir tedavi statüsü kapsamına alınmaya çalışılmaktadır.
* Ozon hayatımızı kolaylaştırır
* Ozon yaşamın bize geri verilmesidir.
* Ozon bir mucize değildir.
* Ozon tedavisi deneyimli bir hekim tarafından uygulanmalı ve takip edilmelidir.

www.dunyam.com.tr den alınmıştır